1 izbový byt v Žiline za správu Facebook stránky

Autor: Michal Dragan | 7.1.2016 o 10:20 | (upravené 7.1.2016 o 22:39) Karma článku: 11,67 | Prečítané:  11020x

Koľko by ste robili na 1 izbový byt v Žiline vy? Ak máte tie správne kontakty, viete vyhrať tender, alebo ak máte šťastie, tak vám stačí 9 mesiacov. 

Ako v prípade správcov Facebook stránky Slovensko.sk, ktorí za 9 mesačnú správu Facebook stránky získajú od štátu 60 000€ (s DPH).

Ján Suchal na platforme Slovensko.digital upozornil na prípad marketingovej komunikácie Slovensko.sk, ktorá len za spravovanie Facebook stránky zaplatila 60 000€. Je to ďalší „úžasný“ príklad, ako to vyzerá, ak služby objednáva štát.

V prípade, ak objednáva štát, tak to nie je nič výnimočné. Štátny Tipos platil za Facebook správu 7 800 € mesačne (informácia z roku 2014). A ako to vyzerá, ak to robí súkromná firma? VÚB banka: Facebook nás stojí mesačne 430 eur (informácia z roku 2013). Oukej, porovnávam rôzne roky, rôzne firmy, takže si to rozoberiem na drobné.

Objednané služby štátu nie sú ničím výnimočným a je to bežná náplň ľudí, ktorí majú na starosti sociálne médiá vo firmách/agentúrach. Je táto suma o. k., alebo nie?

Najjednoduchšiu odpoveď poskytne portál platy.sk. Človek na tejto pozícií s praxou 3 až 5 rokov zarába priemerne 1 236€ v hrubom.

Možnosti štátu:

1.) Zamestná ľudí priamo

Ak by sme chceli, aby stránka fungovala nonstop, tak by sme potrebovali dvoch ľudí, ktorí by sa o ňu starali a striedali by sa. Celkové náklady by tak boli do 3 400€ (celková cena práce) mesačne, teda 30 600€. Výhodou by bolo, že by išlo o interných ľudí, ktorí by mohli pracovať aj na niečom inom a nespornou výhodou aj rýchlejší prístup k informáciám.

2.) Objedná agentúru

Ak sa bavíme o top agentúrach, tak sme na cene do max 3600€. Teda za 9 mesiacov 32 400€ (s DPH).

3.) Objedná menšiu firmu/freelancera

Dostal by rovnaké služby od freelancerov, ktorí pracujú tak isto, ako ich „kolegovia“ v agentúrach, akurát ich náklady sú nižšie. Tu sa bavíme o cene do 2000€. Takže za 9 mesiacov 18 000€. Cena je bez DPH, nakoľko väčšina freelancerov pracuje na živnosť, resp. nie sú platcami DPH.

V oboch prípadoch by štát zaplatil podstatne menej ako teraz. V prvom prípade, by štát ešte znížil nezamestnanosť.

Takže odpoveď na otázku je jasná – áno, suma 60 000€ je prehnaná a to som v príkladoch rátal s najvyššími možnými sumami.


Odporúčania pre štát, ako to robiť lepšie:
1) Verejné obstarávania na sociálne médiá robiť osobitne tak, aby sa do nich mohli zapojiť aj menšie firmy (freelanceri). To znamená, žiadne blbosti ako napríklad požiadavka na minimálny obrat milión eur a podobne. Koniec koncov, nie je nič výnimočné, keď si väčšia agentúra po získaní zákazky najme freelancera.  

2) V prípade menších zákaziek osloviť odborníkov priamo. Využiť môžete napríklad web freelanceri.sk kde na nich získate kontakt.

3) Využiť pracovné portály – či už ide o profesia.sk, inhiro.sk a zamestnať ľudí priamo, prípadne na živnosť.

V každom prípade by však štát získal normálne trhové ceny a kvalita dodaných služieb by sa neznížila – vzhľadom na obsah, ktorý je na FB stránke Slovensko.sk si dovolím povedať, že by sa aj zvýšila.

Jeden príklad za všetky. Slovensko.sk na svojej FB stránke tvrdí: „Slovensko.sk Vás bude pravidelne informovať o nových elektronických službách verejnej správy, ktoré Vám podstatne zjednodušia život.“ A potom na ich stránke nájdete podobné príspevky, ktoré s tým nemajú nič spoločné.

Článok bol upravený 7. 1. 2014 o 22:38 hod. - v úvode v zátvorkách pri rokoch bolo doplnené, že ide o informáciu z daného roku pre lepšiu zrozumiteľnosť poznámky v zátvorke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?